Ключовий момент при створенні та оптимізації інтернет-ресурсів - як скласти семантичне ядро. Вирішення цього питання необхідне для успішного функціонування сайту.

Семантичне ядро - набір окремих лексем, їх морфологічних форм, словосполучень, що характеризують діяльність сайту, пропоновані їм товари і послуги. Кількість позицій у переліку може досягати декількох тисяч.

Семантичне ядро (СЯ) необхідне для просування ресурсу в пошукових системах. Мета - потрапити до ТОПу видачі пошуковика. Правильне СЯ сайту – фундамент оптимізації, основа наповнення сторінок ресурсу, який просувається.

Грамотно складене ядро дозволить:

 • Залучити цільову аудиторію.
 • Залучити зовнішній трафік.
 • Забезпечити правильну індексацію сайту пошуковими ботами.
 • Підняти відсоток продажів товару, затребуваність послуг.

Тому для створення СЯ варто докласти максимум зусиль

Попередній збір семантичного ядра і подальша обробка

Підбір слів для СЯ складається з наступних етапів:

 1. 1.     Brainstorming.
 2. 2.     Робота з сервісами.
 3. 3.     Фільтрація.
 4. 4.     Кластеризація.

Опишемо їх докладніше.

Brainstorming

Перший етап передбачає колективний/індивідуальний мозковий штурм. Для цього доцільно поставити собі питання: «Як ЦА може знайти свій сайт?», «Про що сайт, як він називається?» Наприклад, ви реалізуєте меблі. Які запити повинен ввести в рядок пошуку покупець, щоб знайти ваш ресурс? Можливо, це фрази «купити меблі», «замовити диван» або «меблевий салон».

Існує кілька нюансів при підборі ключових слів:

 • Регіон та пора року. Враховуйте регіональні особливості (область/місто, в якому плануються продажу), а також сезонний фактор (якщо реалізація товару пов'язана з порою року).
 • Терміни, сленг, неологізми. Якщо тематика сайту включає спеціальну термінологію, сленгові вислови, латиницю – вони також повинні увійти в список.
 • Частота запитів. Запити поділяються на високо-, середньо- і низькочастотні. Першу групу ключів користувачі вбивають в пошуковик найбільш часто (> 2 000 на місяць). Але це не означає, що вибираючи фрази з високою частотністю, молодий сайт відразу з'явиться в ТОПі. Оптимальний варіант – додавання високочастотних запитів на головну сторінку, середньочастотних - для опису категорій, а останні доцільно використовувати в картках товарів.
 • Ступінь конкурентності ключів. Щоб уникнути просування по неефективним ключовим словам, необхідно розділити їх на групи не тільки щодо частотності, а й конкурентоспроможності. Як правило, поняття «високочастотний» і «висококонкурентний» ототожнюються, але ВК не завжди може бути ВЧ і навпаки.

Робота передбачається величезна, тому її якісне виконання розумніше передати професіоналам. Але загальна суть є зрозумілою – спочатку слід скласти перелік можливих пошукових запитів.

Веб-майстри з'ясовують, до якої групи належать ключі, за допомогою спеціальних сервісів.

Робота з сервісами

Другий етап - безпосередньо збір семантичного ядра. Робиться це із залученням програм і сервісів Yandex Wordstat, Topvizor, Google Webmaster Tools та інших (докладніше про них розповідається нижче). Алгоритм їх роботи наступний: після введення запиту система сканує бази і видає статистику.

 

Є сервіси, які працюють тільки з власними базами (Yandex, Google, Rambler), інші - сканують інтернет-простір в цілому.

Фільтрація

Третій етап передбачає знаходження і видалення стоп-слів, що не відповідають запитам. Як визначити слова з категорії небажаних? Наприклад, серед статистичних даних, наданих сервісом, є ключ "як зробити меблі своїми руками». Оскільки ви продаєте меблі, а не рекомендуєте зробити їх самостійно, ці фрази є небажаними.

Наведений ключ відноситься до інформаційних, а не комерційним. Змішування двох видів ключових фраз призведе до ускладнень при оптимізації сайту. Тому якщо ресурс має комерційну спрямованість (продажі), видаліть інформаційні запити. Вони починаються з питань «як», «яким», «скільки», «куди», містять слова «інструкція», «опис», «відгуки», «зробити самому» та ін. Їх можна видалити вручну або занести до списку стоп-слів.

Кластеризація

Це останній етап роботи зі збору семантичного ядра, що передбачає розбивку запитів на групи. Спрощено, суть процесу зводиться до наступного. Необхідно провести аналіз семантичного ядра і класифікувати ключі за сторінками сайту. Наприклад, ви рекламуєте предмети меблів, продаєте і доставляєте їх. Відповідно, на першу сторінку підійде ключ «ліжка з дерева», на другу - «купити диван», а для третьої органічна фраза «доставка меблів».

Програми та сервіси для збору і обробки СЯ

Складати семантичне ядро допомагають спеціальні сервіси. Вони здатні автоматично визначити необхідні ключові запити на основі аналізу статистики. Тому варто довірити створення семантичного ядра програмам, зазначеним нижче. Деякі з них займаються виключно збором ключів, інші - додатково кластеризуют і фільтрують. Але врахуйте, що без мозкового штурму обійтися все одно не вдасться.

Google Webmaster Tools

Популярна панель інструментів займається аналізом пошукового трафіку в базі Google, початковим збором семантичного ядра. Програма дозволяє побачити власний сайт з точки зору пошукового бота - таким чином легко розпізнати допущені помилки.

 

Щоб мати можливість працювати, обов'язковою є наявність електронної пошти в Google.

Google AdWords Keyword Planner

Новітня версія Google Keyword Tool. Проводить аналіз ключових запитів по заданій темі виключно у власній базі. Оптимізує вже складене СЯ або формує з двох готових переліків комбінований варіант. Фільтрує ключі за релевантністю, конкурентністю, частотністю.

Акаунта в Google недостатньо – необхідна хоча б одна компанія в системі AdWords.

Yandex Wordstat 

Абсолютно безкоштовний сервіс, як і два попередніх. Охоплює сферу вивчення інтересів користувачів, підбирає лексеми і словосполучення в семантичне ядро, з огляду на географічний і сезонний чинники. Примітно, що Wordstat автоматично підбирає морфологічно змінені ключі до основних.

 

Сервіс простий у використанні, тому дуже затребуваний. Для входу в нього слід скористатися акаунтом в Yandex.

KeywordTool.io

Сервіс швидкий (щоб отримати повний список слів, знадобиться кілька секунд), зручний і безкоштовний. Для пошуку популярних ключових слів за необхідною тематикою використовує бази Google.

Ефективний KeywordTool.io для просування товарів/послуг в англомовному та інших сегментах інтернету за рахунок наявності в базі більше 80 мов, а також для складання ядра контекстних рекламних оголошень.

Keyword Tool Pro - платна версія продукту, більш швидка й оптимізована.

Key Collector

Цей платний сервіс парсит бази Yandex, Google, Rambler та ін. Аналізуються як російськомовні, так і іноземні ресурси. В результаті добірка слів для СЯ є якісною і релевантною запитам. Велика панель інструментів дозволяє враховувати конкуренцію, частотність, береться до уваги регіон і сезонність.

 

Сервіс Key Collector займається також угрупованням ключів, тобто кластеризацией, аналізом внутрішньої посилальної маси, пошуком дублів.

SlovoEB

Програма зі збору СЯ зручна, але її функціонал дещо скорочено в порівнянні з попереднім сервісом. Вона безкоштовна, підходить для новачків через простоту користування. Програма керується в основному статистикою пошукача Yandex.

 

Topvizor

Як зібрати семантичне ядро за допомогою цієї платної програми? Topvizor володіє великими можливостями, враховує статистику восьми пошукових систем. Програма не тільки збирає, а й фільтрує, кластеризує запити.

 

На закінчення

Після того як ядро зібрано, ключові запити розміщують на сторінках сайту, згідно груп кластеризації. Необхідні слова і фрази розміщені не тільки в текстах – їх інтегрують в елементи дизайну, поміщають на віртуальних кнопках.

Важливо розуміти, що створення семантичного ядра далеко не кінцевий пункт процесу SEO-оптимізації.